Zalaszentiván településen a harmadik, az „Intézményi ellátásról a közösségi alapú szolgáltatásokra való áttérés fejlesztése – intézményi férőhely kiváltás” (EFOP-2.2.2-17) projekt keretében épült ingatlan is megkezdte működését.
Az EFOP-2.2.2-17-2017-00029 azonosítószámú, „Kastélykiváltás Magyarszerdahelyen” elnevezésű projekt keretében épült támogatott lakhatási szolgáltatást biztosító Zala Megyei Szivárvány Egyesített Szociális Intézmény Kikelet Otthonba január hónapban 12 fő fogyatékossággal élő személy költözött, akiket Zalaszentiván község polgármestere sajtónyilvános esemény keretében köszöntött.
A településen már kettő, szintén EFOP-2.2.2-17 projekt keretében épült TL ház biztosítja ezt a típusú lakhatási formát, amelynek célja a fogyatékossággal élő, pszichiátriai beteg személyek számára az 50 főnél nagyobb létszámú intézményi ellátási forma kiváltása. A három otthon összesen 36 fő, 24 fő fogyatékossággal élő és 12 fő pszichiátriai beteg ellátott számára nyújt a lakók igényeire reflektáló, magas minőségű, közösségi alapú ellátási formát.
Az eseményen köszöntő beszédet mondott Nagy Bálint, az Építési és Közlekedési Minisztérium közlekedési államtitkára, a térség országgyűlési képviselője; dr. Simon Attila István, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság főigazgatója; Dormán Miklós, Zalaszentiván község polgármestere; valamint Zimborás Béla, az SZGYF Zala Vármegyei Kirendeltségének igazgatója.
Nagy Bálint államtitkár beszédében arról tájékoztatott, hogy a megvalósult fejlesztéssel kettő cél elérése valósult meg. Az egyik cél, hogy a szociális otthonok lakói modern körülmények között, családi ház jellegű, olyan korszerű otthonokban tudjanak lakni, mely hozzájárul életkörülményeik javításához. Másrészről a fejlesztéseknek köszönhetően az elkészült ingatlanok nemcsak a települési képet javítják, hanem az ott élő lakosoknak munkalehetőséget is biztosítanak, ezáltal hozzájárulnak a vidék megtartó erejének további növeléséhez.
Dr. Simon Attila István, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság főigazgatója beszédében elmondta, hogy egy rendszerváltás megy végbe a fogyatékosság ügy, a szociális ágazat megítélésében és ennek egy jelképes pontján állunk most. Hangsúlyozta, hogy ezáltal lebontunk olyan képzeletbeli falakat, amelyek elzárták elölünk azokat az embereket, akik korábban nagy létszámú intézményekben éltek izolálva a település lakóitól.
A Főigazgató köszönetet mondott a település polgármesterének és lakóinak azért, hogy befogadták az itt élőket, hiszen amire nekik a leginkább szükségük van az az, hogy a társadalom éreztesse az irányukba, hogy ők is ugyanolyan elismert és szerves részei a társadalomnak, mint mindannyian.
Kitért arra is, hogy országosan 13 vármegyében, 56 településen közel kétezer főt érint a kiváltás projekt, ezen belül csak Zala vármegyében 13 településen 261 fő kerül kiváltásra és befogadásra.
Végezetül a főigazgató elismerte Zalaszentiván példaértékű hozzáállását, melyet az itt élő ellátottak irányába tanúsítanak és a lakóknak azt kívánta, integrálódjanak, épüljenek be a település életébe, képességeikhez és lehetőségeikhez mérten éljenek teljes életet.
Dormán Miklós polgármester köszöntötte Zalaszentiván község új lakóit és elmondta, hogy a település lakossága támogató az új lakók befogadásában, nyitottak és befogadóak a településre költözésüket illetően. A támogatott lakhatást igénybe vevők amellett, hogy növelik a helyi lakosság számát, igénybe veszik a közszolgáltatásokat és hozzájárulnak a település élhetőbbé válásához. A támogatott lakhatás befogadásával együtt járó szemléletváltás révén a helyi társadalom elfogadóbbá, toleránsabbá és együttműködőbbé vált.
Zimborás Béla igazgató úr az SZGYF Zala Vármegyei Kirendeltsége nevében megköszönte a település együttműködését és példaértékűnek nevezte a projekt megvalósítását.
A köszöntő beszédek után a polgármester Emléklapot adott át az otthon lakói részére a településre költözésük alkalmából, ezt követően a résztvevők betekintést nyerhettek a Kikelet Otthon mindennapjaiba.
SZGYF Zala Vármegyei Kirendeltség